Wciągarka linowa

W pracy dekarza lub w ogóle podczas pracy na wysokości na wyższych kondygnacjach, przydaje się wiele urządzeń oraz instalacji (zsyp na gruz, drabina dekarska, winda). Wszystkie one mają za zadanie ułatwić pracę oraz sprawić aby była ona bardziej bezpieczna oraz wydajna.

Wciągarka linowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kiedy dokonujemy zakupu wciągarki linowej powinniśmy zwrócić uwagę na kilka z pozoru błahych spraw. Urządzenie to jest z pozoru proste i niewielkie, ale podlega pod UDT. Musimy albo sami mieć uprawnienia nadawane przez UDT, albo mieć pracownika, który je posiada. Na uprawnieniach jednak się nie kończy. Urząd Dozoru Technicznego wymaga, aby sprzęt taki miał przegląd co dwa lata, a do dyspozycji obsługi była instrukcja w języku polskim. Warto również pamiętać, że wciągarka linowa jeśli została zakupiona po 2004 roku musi posiadać certyfikat CE.

Warto jest przeanalizować również, do czego będzie nam wciągarka linowa potrzebna oraz w jakich warunkach będzie pracować. Od tego zależy jakiej wciągarki faktycznie potrzebujemy. Jeśli wciągarka ma nam służyć jedynie do zawieszenia zsypu na gruz, nie musimy inwestować w drogi markowy sprzęt, gdyż będzie pracować z małą intensywnością. Jeśli jednak nasza winda dekarska ma być w nią wyposażona, która docelowo będzie mocno eksploatowana, trzeba zwrócić uwagę na moc, udźwig oraz w jakich warunkach może pracować. W takiej sytuacji lepiej jest również zainwestować w sprzęt, który ma dobrą gwarancję. Dla nas jest to mniejsze ryzyko ze względu na koszt ewentualnej naprawy oraz mniejsze ryzyko opóźnień na budowie.